مارکتینگ پروژه 20 | مرجع فایل های دانلودی - پروژه آماده - پروژه دانشجویی - پاورپوینت آماده
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ادبیات نظری تحقیق نقش پلیس در حفظ حقوق شهروندی در مرحله پیشگیری از ارتكاب جرم

ادبیات نظری تحقیق نقش پلیس در حفظ حقوق شهروندی در مرحله پیشگیری از ارتكاب جرم

ادبیات نظری تحقیق نقش پلیس در حفظ حقوق شهروندی در مرحله پیشگیری از ارتكاب جرم

دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 65 کیلو بایت
تعداد صفحات 67
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

توضیحات :

ادبیات نظری تحقیق نقش پلیس در حفظ حقوق شهروندی در مرحله پیشگیری از ارتكاب جرم در 67 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.

بخشی از متن :

نقش پلیس در حفظ حقوق شهروندی در مرحله پیشگیری از ارتكاب جرم

پیشگیری از جرم ، از جمله مباحث مهم علم جرمشناسی است . مفهوم پیشگیری از جرم زیر عنوان جرمشناسی پیشگیری مطرح می شود . این شاخه از علم جرمشناسی جزء شاخه های عملی و اجرایی جرم شناسی است .

با اینكه راهكارهای پیشگیرانه و تدابیر مربوط به آن را از دیرباز مشاهده می كنیم ، اما می توان گفت تنها چند دهه است كه پیشگیری از جرم مورد توجه بسیاری از كشورهای مترقی قرار گرفته است . كشورهای مزبور دریافته اند كه مبارزه اساسی با جرم ، جز از طریق اقدام موثر برای پیشگیری از جرم امكان پذیر نیست . باید در نظر داشت كه پیشگیری از جرم عموما توسط مسئوولان و مراجع دولتی اجرا می شود ، اما به هر ترتیب اجرای موفق و موثر پیشگیری از جرم ، منوط به مشاركت نهاد ها و مراجع غیر دولتی ، به ویژه مشاركت همه جانبه شهروندان است .

از جمله مراجع دولتی مسئول اجرای پیشگیری از جرم ، سازمان پلیس است . در این فصل قصد داریم با تبیین اجمالی مفهوم و انواع پیشگیری از جرم به نقش پلیس در حفظ حقوق شهروندی در مرحله پیشگیری از ارتكاب جرم بپردازیم :

مبحث اول : مفهوم و انواع پیشگیری

در این مبحث سعی بر آن است كه با مورد توجه قرار دادن مفهوم و انواع پیشگیری به بررسی در خصوص این موضوع بپردازیم:

گفتار اول : مفهوم پیشگیری

واژه پیشگیری در فرهنگ لغات به معنای ” جلوگیری كردن ، مانع شدن ، مانع سرایت شدن و پیش بندی كردن آمده است “[1] .پیشگیری یك مفهوم كلی است و به مجموعه اقدام هایی گفته می شود كه برای پیشگیری و جلوگیری از فعل و انفعالات زیان آور محتمل بر فرد و گروه بعمل می آید مانند پیشگیری از حوادث كار ، پیشگیری از بزهكاری جوانان و پیشگیری از تصادفات در جاده ها و …

هدف اصلی پیشگیری از جرم كنترل اعمال مجرمانه است و در كنترل اعمال مجرمانه اصلاح و بازداشتن مجرم ، حفاظت و حمایت از بزه دیده و جامعه مد نظر است . به هر حال تعاریف مختلفی توسط دانشمندان در خصوص پیشگیری از جرم ارائه شده است كه به برخی از آنها اشاره می شود :

دكتر علی حسین نجفی ایرند آبادی در خصوص واژه پیشگیری می نویسد :

“واژه پیشگیری امروزه در معنای جاری و متداول آن دارای دو بعد است. پیشگیری یا جلوگیری كردن ، هم به معنی پیش دستی كردن ، پیشی گرفتن و به جلو چیزی رفتن ؛ و هم به معنی آگاه كردن، خبر چیزی را دادن و هشدار دادن است . اما در جرم شناسی پیشگیرانه ، پیشگیری در معنی اول آن مورد استفاده واقع می شود . یعنی كاربرد فنون مختلف بمنظور جلوگیری از وقوع بزهكاری، هدف به جلوی جرم رفتن و پیشی گرفتن از بزهكاری است. اما از نظر علمی پیشگیری یك مفهوم منطقی و تجربی است كه هم زمان از تاملات عقلانی و مشاهدات تجربی تلقی می شود.[2]

ریموند گسن تحت عنوان از ریشه كلمه تا معنای علمی آن پیشگیری را چنین تعریف می نماید:

“از نظر ریشه شناسی كلمه پیشگیری دارای بعدی مضاعف است.پیشگیری كردن در عین حال جلو رفتن و آگهی دادن است. در جرم شناسی پیشگیری به معنای اول كلمه گرفته شده است و آن عبارتست از به جلوی تبهكاری رفتن با استفاده از تكنیك های گوناگون مداخله به منظور ممانعت از وقوع بزهكاری است.از نقطه نظر علمی مراد از پیشگیری هر گونه فعالیت سیاسیت جنایی است برای تحدید حدود پیش آمدن مجموعه اعمال مجرم ها از راه غیر ممكن ساختن، دشوار ساختن و احتمال وقوع آن را پایین آوردن است بدون اینكه به كیفر یا جزای آن متوسل شوند.[3]

گفتار دوم:انواع پیشگیری

دانشمندان حوزه های علوم اجتماعی و جرم شناسی پیشگیری از جرم را به انواع مختلفی تقسیم كرده اند ولی با وجود اختلاف نظر ها در تقسیم بندی پیشگیری از جرم به پیشگیری كیفری و غیر كیفری اتفاق نظر دارند، لذا به بحث پیرامون هر كدام از آنها می پردازیم.

الف)پیشگیری كیفری

در این نوع پیشگیری با تكیه بر اثرهای اعمال كیفر، اجرای سریع و حتمی آن سعی می نمایند كه بر افكار عمومی جامعه تأثیر گذارند تا از ارتكاب جرم ها پیشگیری گردد. اما باید توجه كرد كه اقدام كیفری اثرهای كمی بر كاهش نرخ جرم ها داشته است و با آنكه در قوانین بسیاری از كشور ها مجازات های سنگینی برای جرم ها داشته است وبا آنكه در قوانین بسیاری از كشورها مجازات های سنگینی برای جرم ها پیش بینی شده است، اما در مهار جرم ها چندان موفق نبوده اند و در نتیجه انتظارات افراد جامعه تحقق ن
یافته است. پیشگیری كیفری به دو شاخه عام و خاص تقسیم می گردد.

پیشگیری عام: محور این نوع پیشگیری، بر نقش بازدارندگی مجازات ها، ایجاد ترس و وحشت و عبرت آموزی كیفری بر عموم مردم استوار است.پیشگیری عام، جرم مدار است و در این نوع پیشگیری ار طریق وضع قوانین، تعیین كیفر و اجرای آن بر مجرم ها تلاش می شود تا از ارتكاب اولیه جرم توسط افراد جامعه پیشگیری گردد.

پیشگیری خاص: هدف اصلی این نوع پیشگیری، اصلاح مجرم ها و جلوگیری از تكرار جرم است و مجموعه اقدام هایی است كه در راستای بازپروری و اصلاح مجرمین انجام می گیرد تا از تكرار جرم جلوگیری گردد.این نوع پیشگیری بر خلاف پیشگیری خاص،مجرم مدار است واز دیدگاه جرم شناسی متأثراست. در پیشگیری خاص سعی می شودبا فردی كردن قانون،اجرای محكومیت ها، گرفتن آزادی و مراقبت وكمك كردن به زندانیان از تكرار جرم زندانیان مرخص شده پیشگیری نمایند.

ب)پیشگیری غیر كیفری

پیشگیری كیفری (رسمی،دولتی)اثرات محدود تری در پیشگیری از جرم ها داشته است.لذاجرم شناسان و صاحب نظران برای پیشگیری از جرم ها فعالیت های خود را بر منابع غیر رسمی و غیركیفری متمركز نموده اند. در كتاب پیشگیری از جرم در این خصوص چنین آمده است:

در انتهای قرن بیستم در آمریكا نتایج این دیدگاه واكنش سیستم قضایی جهت كنترل جرم آشكارتر شده است كه سختگیری ها و بكارگیری طبقه بندی كیفری شدید جرم ها باعث افزایش زندانیان در زندان وبازداشتگاه ها گردیده است. هم چنانكه هزینه های عملكرد سیستم قضایی چند میلیون دلاری افزایش می یابد و زندان ها تبدیل به مكانی برای جمع كردن جوانان رنگین پوست می شوند. تردید كمی باقی مانده است كه تفكر فعلی ما برای كنترل جرم هم پرهزینه و هم غیر منصفانه است. از اوایل سال 1980دانشمندان و افراد حرفه ای زیادی در این رابطه بحث كرده اند كه سیستم قضایی به تنهایی نمی تواند مشكلات جرم ومواد مخدر را حل نماید.لذا به كمك خارج از دیوارهای این بروكراسی وبه طرز فكر جدیدی در مورد كنترل جرم و پیشگیری از آن نیازمندیم. خوشبختانه بعضی از روشنفكران و مجریان مستعد در حال برنامه ریزی راهكارهای جدید هستند.[4]

براساس چنین عقایدی پیشگیری غیر كیفری تحت عنوان پیشگیری های جدید پایه ریزی گردید. البته منظور چنین عقایدی به این سادگی نبوده است و اندیشمندان بزرگ مكتب هایی مثل فایده اجتماعی، عدالت مطلق،كلاسیك، تحققی، دفاع اجتماعی نوین نئوكلاسیك نوین،بزه دیده شناسی و… در شكل گیری این روند سهم بسزایی داشته اند.

پیشگیری غیر كیفری هم به دو شاخه اجتماعی و وضعی تقسیم می شود.

1-پیشگیری اجتماعی

پیشگیری اجتماعی از بزهكاری شامل مجموعه اقدام های پیشگیرنده است كه به دنبال حذف یا خنثی كردن آن دسته از عواملی است كه در تكوین جرم موثر بوده اند [5]. در پیشگیری اجتماعی سعی می شود بر شخصیت افراد جامعه از طریق نهادهای اجتماعی تأثیر گذاشته شود تا افراد جامعه طوری تربیت شوند كه از ارتكاب هر نوع جرمی اجتناب كنند. در این پیشگیری تمركز بر سالم سازی محیط اجتماعی است.

جرم شناسان اعتقاد دارند كه نارسایی اجتماعی از علل عمده وقوع جرم ها است ولازم است این نارسایی ها بهبود یابند، لذا روش “پیشگیری اجتماعی” از جرم بیشترین تمركز خود را بر روی برنامه ها و سیاست های تكاملی دارد و سعی در بهبود وضعیت بهداشت زندگی خانوادگی، آموزش و مسكن،فرصت های شغلی و فعالیت های محلی مجرمین بالقوه دارد.به علاوه با درك از ارزشمندی كشف زود هنگام و مداخله بیشتر،برنامه های پیشگیری ازجرم ها،روی جوانان متمركز شده و افراد محله ها و خانواده هایی را مدنظر قرار می دهد كه بیشتر در معرض خطر قرار دارند [6].بطور كلی می توان گفت پیشگیری اجتماعی بر تغییر شرایط اجتماعی جرم زا و كاهش انگیزه های مجرم ها متمركز است.

2-پیشگیری وضعی

در پیشگیری وضعی با حمایت از آماج های جرم، بزه دیدگان بالقوه و اعمال تدابیر فنی در صدد جلوگیری از بزه دیدگی افراد و آماج ها دربرابر بزهكاران هستند.كه در نهایت و به طور غیر مستقیم كاهش بزهكاری نتیجه آن خواهد بود.در صورتی كه پیشگیری اجتماعی بطور مستقیم در مقام جلو گیری از مجرم شدن افراد جامعه است،یعنی جلوگیری از تبدیل شدن بزهكاران بالقوه به بزهكاران بالفعل.[7]

پیشگیری وضعی ریشه در بزه دیده شناسی دارد و دربزه دیده شناسی نقش بزه دیده در وقوع جرم مورد مطالعه قرار می گیرد. لذا برای جلوگیری از قربانی شدن افراد جامعه از روش های پیشگیری وضعی استفاده می نمایند. مجرم ها با بهره برداری از فرصت ها و شرایطی كه در رفتارهای قربانیان جرم خلل ایجاد می كند،بهره برداری كرده و به اندیشه ارتكاب جرم می افتند. لذا مجرم فردی است حسابگر و از طریق شیوه های فنی تا حدود زیادی می توان از عمل وی جلوگیری كرد.


  1. معین ، محمد ، فرهنگ فارسی ، جلد اول ، چاپ ششم ، تهران : سپهر 1363 ، ص 933 .
  1. نجفی ایرند آبادی ، علی حسین، مجله امنیت ، وزارت كشور شماره 19/20 بهمن و اسفند ماه 1379 ، ص 17.
  1. گسن ، ریموند ، جرم شناسی كاربردی ، ترجمه مهدی كی نیا ، تهران : مترجم سال 1370 ، ص 133 .
  1. دنیس پ ، روزنیام ، پیشگیری از جرم ، ترجمه مصطفی شوشتری ، تهران : مركز فناوری آموزشی ناجا ، 1381، ص 4- 5 .

1- نجفی ابرند آبادی، علی حسین، پیش گیری از بزهكاری و پلیس محلی (قسمت دوم) ، نشریه امنیت ، وزارت كشور ، سال چهارم ، شماره نوزدهم و بیستم ، 1379 ص 19 .

2-دنیس پ ، روزنیام ، پیشگیری از جرم ، ترجمه مصطفی شوشتری ، تهران : مركز فناوری آموزشی ناجا ، 1381، ص 200- 199 .

  1. نجفی ابرند آبادی ، علی‌حسین، پیش گیری از بزهكاری و پلیس محلی (قسمت دوم) ، نشریه امنیت ، وزارت كشور ، سال چهارم ، شماره نوزدهم و بیستم ، 1379 ص 19 .
مدیریت

طراح و مدیر مارکتینگ پروژه _ خوشحال میشم که بتوانم قدمی در رشد و برطرف ساختن نیازهای شما عزیزان بردارم.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: