مارکتینگ پروژه 20 | مرجع فایل های دانلودی - پروژه آماده - پروژه دانشجویی - پاورپوینت آماده
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مبانی نظری باورهای فراشناختی

مبانی نظری باورهای فراشناختی

مبانی نظری باورهای فراشناختی

دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 87 کیلو بایت
تعداد صفحات 31
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

توضیحات :

مبانی نظری باورهای فراشناختی در 31 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.

بخشی از متن :

باورهای فراشناختی

در سال های اخیر فراشناخت به عنوان یکی از پیش بینی کننده های آشکار در مورد تکلیف پیچیده به شمار می آید. واژه فراشناخت نخستین بار توسط فلاول[1] (1979) به کار برده شد، که به فرآیند تفکر در باره تفکر و دانش در مورد اینکه «چه می دانیم» و «چه نمی دانیم» اطلاق می شود. مطالعه فراشناخت ابتدا در حوزه روانشناسی رشد و بعد در روانشناسی حافظه، سالمندی و عصب روانشناسی مطرح شد (وینمن[2]،2010، به نقل از فخری، 1391). فراشناخت یک مفهوم چند وجهی است که شامل دانش (باورها)، فرایندها و راهبردهایی است که شناخت را ارزیابی، نظارت و یا کنترل می کنند (عاشوری، 1388).

الگوهای تفكر منفی بر اساس عادات شناختی خودكار، قدیمی و جا افتاده ای قرار دارد كه اغلب به صورت نشخوار ذهنی جریان دارد و به طور ناكارآمدی برای اجتناب از افسردگی یا موقعیت های مشكل ساز زندگی فراخوانده می شوند. نشخوار ذهنی برای دوری از اضطراب و یا افسردگی انتخاب می گردد. نشخوار ذهنی افراد را بیشتر مضطرب و نگران می سازد. معمولا افراد بیمار برای رهایی از اضطراب به نشخوار ذهنی پناه می برند. البته پاسخ هیجانی به اضطراب و افسردگی به دو صورت است : یاحواس پرتی (توجه برگرداندن)، و یا نشخوار فكری. نشخوار فكری به عنوان اشتغال دائمی به یك اندیشه یا موضوع و تفكر درباره آن شناخته می شود (آزادی، 1393).

نشخوار فكری طبقه ای از افكار آگاهانه است كه حول یك محور مشخص و معمولی می گردد، بدون آنكه تقاضاهای محیطی فوری، وابسته به آن ها باشد و جنبه تكراری دارند. بر علل و نتایج علائم متمركزند و مانع حل مسئله ناسازگارانه شده و به افزایش افكار منفی می انجامد. افكار ناخواسته یا مزاحم، مشكل اصلی افراد مضطرب است، زیرا احساس تهدید و هیجان منفی برای آن ها دائمی شده است. علت اینكه افراد، از سبك های مختلف برای مقابله با افسردگی و اضطراب استفاده می كنند این است كه شخصیت ها متفاوت است. این گونه سبك پاسخ به اضطراب باعث به طول انجامیدن نشانه‌های اضطراب و شدت ‌یافتن آنها می‌شود. این نوع سبك مقابله، از دیدگاه روان‌شناسان، مقابله‌ای ناكارآمد و ناسازگار است، زیرا به حل مشكلات كمك نمی‌كند و باعث بدتر شدن اوضاع روانی و خلقی فرد می‌شود. سبك نشخوار ذهنی در پاسخگویی به اضطراب، روشی است كه براثر عادت ایجاد شده است و می‌توان آن را تغییر داد. طبق این مدل، فرد مضطرب در مجادله بین ترس از اینكه اضطراب غیرقابل كنترل است و عقیده بر اینكه اضطراب از او محافظت می‌كند، قفل شده است (محمدخانی،1387).

در واقع از طریق نشخوار ذهنی، شخص خود را در معرض رویارویی های متعدد با محرك استرس زا قرار می دهد. بدین ترتیب، نشخوار ذهنی، می تواند باعث ایجاد نوعی استرس مزمن در فرد گردد. پیامدهای منفی نشخوار ذهنی افسردگی ‏زا شامل:

1- عاطفه منفی؛

2- علائم‏ افسردگی شدیدتر و طولانی‏مدت؛

3- تفكر دارای سوگیری منفی؛

4- كمبود انگیزه؛

5- اختلال در تمركز و شناخت؛

6- افزایش استرس (شاملو،1388).

باورهای فراشناختی یعنی اینکه فرد به دنبال حالت افسردگی و غمگینی، رفتارها و افکاری را نشان می‌دهد که توجه او را به سمت علائم افسردگی جلب می‌کند. مثلا فرد به دنبال رخداد حالت افسردگی در گوشه‌ای می‌نشیند و با خود چنین می‌گوید فقط من هستم که به این حالت گرفتار شده ام. نتیجه‌ی افسردگی من چه خواهد شد؟ اگر از این حالت در نیایم چه اتفاقی می‌افتد. این گونه سبک پاسخ به افسردگی باعث به طول انجامیدن نشانه‌های افسردگی و شدت‌ یافتن آن ها می‌شود. این نوع سبک مقابله، باعث بدتر شدن اوضاع روانی و خلقی فرد می‌شود.تحقیقات نشان داده است که زنان بیش از مردان به نشخوار فکری گرفتار می‌شوند و شاید این یکی از علل شیوع افسردگی در زنان باشد (سالاری فر و پوراعتماد،1390).

باورهای فراشناختی مثبت ومنفی

مدل فراشناختی دو نوع باور فراشناختی را شناسایی کرده است: باورهای فراشناختی مثبت، باورهایی هستند که به فواید و سودمندی های درگیر شدن در فعالیت های شناختی خاص مانند نگرانی، نشخوار فکری[3]، پایش تهدید[4] و… مربوط می شوند مانند (نگرانی درباره آینده به من کمک می کند تا از خطر اجتناب کنم). باورهای فراشناختی منفی باورهایی هستند که به کنترل ناپذیری، اهمیت و خطرناک بودن افکار و تجربه های شناختی مربوط می شوند. مثلأ اگر افکار خصمانه ای داشته باشم، ممکن است بر خلاف میل خود به آنها عمل کنم (ولز[5]،2009).

باورهای فراشناختی پیش بینی کننده ی تجربه احساسات منفی، مانند اضطراب و افسردگی هستند، همچنین پژوهش
ها نشان می دهند که باورهای فراشناختی مثبت و منفی ممکن است سبب تداوم نگرانی شوند (پورنامداریان و همکاران،1390) .

دررویکرد فراشناختی، باورهای فراشناختی، کلید و راهنمایی است که شیوه پاسخدهی افراد به افکار منفی، باورها، علائم و هیجان ها را تحت تأثیر قرار می دهد و نیروی محرکه ای در پس الگوی تفکر مسموم (سندرم شناختی- توجهی) است که به رنج روانی و هیجانی می انجامد. نظریه فراشناختی بر این اصل استوار است که بر خلاف شباهت های بنیادی در سازوکارهای آسیب شناختی اختلال های روانشناختی مختلف، هر اختلال محتوای خاص خود را در سطوح شناختی و فراشناختی دارد (ولز،2009).

اختلالات روانی زمانی به وجود می آیند، که سبک تفکر و سازگاری فرد بی اختیار به تأکید و تقویت پاسخ های هیجانی پیش می رود که بیشتر از همه ناشی از تکرار تفکر (نشخوار فکری ونگرانی) است (اسکریج [6]،2010، به نقل از آهنی،1392).

در این رابطه شوارزوکلور[7] (1998) بیان می کنند که مردم احساساتشان را به عنوان اطلاعاتی برای ارزیابی ها و قضاوت ها به کار می گیرند، بنایراین ارزیابی های منفی باعث نابسامانی روانی و نداشتن عملکرد صحیح می شود. برطبق نظریه فراشناخت در اختلال روانشناختی، فراشناخت ها مؤلفه های حساسی در پیش بینی و ایجاد علائم روانشناختی هستند (یلماز و همکاران[8]،2011، به نقل از آهنی،1392).

الگوهای باورهای فراشناختی

الگوی سندرم شناختی- توجهی (CAS)

رویکرد فراشناختی بر این باور است، که افراد به این دلیل در دام ناراحتی های هیجانی گرفتار می شوند که فراشناخت های آنها به الگوی خاصی از پاسخ دهی به تجربه های درونی منجر می شود که موجب تداوم هیجان منفی و تقویت باورهای منفی می شود. این الگو نشانگان شناختی – توجهی (CAS)[9] خوانده می شود که شامل نگرانی، نشخوار فکری، توجه تثبیت شده و راهبرهای خودتنظیمی یا رفتارهای مقابله ای ناسازگارانه است (یلماز و همکاران[10]، 2014).

الگوی ولز و پاپاجیورجیو

پاپاجیورجیو[11] و ولز (2004)، یك الگوی‏ فراشناخت بالینی را در مورد نشخوار ذهنی و افسردگی پیشنهاد كرده‏اند. آن‏ها معتقدند كه باورهای فراشناختی مثبت در مورد نشخوار ذهنی منجر به ابقای آن می‏شود. به عبارت‏ دیگر، وقتی نشخوار ذهنی به كار می‏افتد، ابتدا فرد آن را به عنوان یك فرایند كنترل‏ناپذیر و آسیب‏زننده ارزیابی می‏كند. این امر منجر به پیامدهای بین فردی و اجتماعی شده و در نهایت‏ باعث به كار افتادن باورهای فراشناختی منفی در مورد نشخوار ذهنی به افسردگی می‏شود. دستور العمل نشخوار ذهنی در افراد افسرده، باعث افت خلق و حل مسئله در این افراد شده و دستور العمل پرت‏ كردن حواس نیز خلق و حل مسئله آن‏ها را بهبود نمی بخشد. وقتی باورهای نامعقول به سراغ ما می آیند ما دچار پیامد های بد هیجانی می شویم (مانند افسردگی،خشم،اضطراب) و این پیامد هیجانی بد، در ادراك ما اخلال ایجاد می كند و در چنین مواقعی شاهد برخی افكار ثابت، نشخوار ذهنی مستمر و وارسی های مكرر می شویم. با توجه به این مسئله می توانیم بگوییم پیامد های هیجانی منفی در صورت كنترل نشدن بر نظام فكری ما تاثیر گذاشته و باعث ایجاد پیامد های هیجانی بدتر در ما می شوند.سبك های هیجانی متفاوت، موجب می شودكه ما نشخوار ذهنی رابرای پاسخ به اضطراب وافسردگی انتخاب كنیم. ظهور نظریه های شناختی در آسیب شناسی روانی به افزایش علاقه به ویژگی های شناخت و تنظیم آن منجر گردیده است. ولز و ماتئوس نظریه ی كنش اجرایی خود نظم بخش [12] اولین نظری های است كه نقش فراشناخت را در سبب شناسی و تداوم اختلالات روانی مفهوم سازی كرده است. بر اساس نظریه ی كنش اجرایی خودنظم بخش اختلالات روان شناختی وقتی تداوم می یابند كه راهبردهای مقابله ای ناسازگار مثل تفكر درجاماندگی، نگرانی، نشخوارذهنی، پایش تهدید، اجتناب و سركوبی فكر، اصلاح خودباورهای ناكارآمد را با شكست مواجه می سازد و دسترسی به اطلاعات منفی در مورد خود را افزایش می دهد. به عبارت دیگر می توان گفت بر اساس این نظریه، اختلال روانی فعالیت یك سندرم كلی شناختی توجهی است كه از دانش فراشناختی فرد ناشی می شود و در موقعیت های مشكل زا فعال شده و پردازش می شود (عاشوری، 1388).


[1]- Felaven

[2]- Vietman

[3]- rumination

[4]- threat monitoring

[5]- Velz

[6]- Scragg

[7]- Schwar&color

[8]- Yilmaz et al

[9]- cognitive attention syndrome

[10]- Yilmaz et al

[11]- Papa Jior Jior

[12]- Self-Regulatory Executive Function Mode

مدیریت

طراح و مدیر مارکتینگ پروژه _ خوشحال میشم که بتوانم قدمی در رشد و برطرف ساختن نیازهای شما عزیزان بردارم.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: