مارکتینگ پروژه 20 | مرجع فایل های دانلودی - پروژه آماده - پروژه دانشجویی - پاورپوینت آماده
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

پایان نامه عوامل موثر بر اختلافات زناشویی و طلاق

پایان نامه عوامل موثر بر اختلافات زناشویی و طلاق

هدف از این پایان نامه عوامل مؤثر بر اختلافات زناشویی و طلاق می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۸۵
حجم ۱۱۵ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی docx
دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات کامل

هدف از این پایان نامه عوامل مؤثر بر اختلافات زناشویی و طلاق می باشد.

 

 

بسیاری از افراد مطلقه (اعم از زن یا مرد) پس از طلاق شغل خود را از دست می دهند از دیگر مسائل و مشکلات زنان مطلقه، تهیه مسکن و مکانی برای زندگی است. کمتر کسی حاضر است به یک زن مطلقه اتاق اجاره دهد(فرجاد،۱۳۷۲).وضعیت زن و شوهر پس از طلاق روندی از محرومیتهای گوناگون، طرد اجتماعی، اختلال در مناسبات اجتماعی، دوران زندگی مشترک در یک دوره کوتاه و یا یک دوره طولانی، عدم ارتباط با محیط بیرونی، فقدان همدل و همراز و نبودن محل زندگی مستقل برای طرفین است. طلاق شرایطی را ایجاد می کند که منجر به از دست دادن حمایت اجتماعی خانواده از فرد مطلقه، کاهش نفوذ اجتماعی وی و حتی گاهی تضعیف موقعیت ها و فرصتهای اجتماعی فرد می شود. در برخی مواقع رفتار جامعه با زنان مطلقه به گونه ای است که احساس می کنند دیگر جایی در جامعه ندارند. 

 

فرد مطلقه نه تنها در مقام یک مجرد نیست، بلکه تعریف و جایگاه مناسبی را برای وی در نظر نمی گیرند و نگرش منفی نسبت به فرد مطلقه وجود دارد. گوئی آنان افرادی بوده اند که از تمایلات و خواهشهای خود پیروی کرده و از برخورد با واقعیات زندگی خودداری کرده اند و منافع خود را بر مصالح خانواده ترجیح داده اند(فرجاد،۱۳۷۲). در واقع ارزیابی بسیار منفی جامعه از طلاق به ارزیابی منفی از شخصیت زن و شوهری که جدا شده اند تعمیم داده می شود زنان مطلقه از گزند طعنه ها و نگاه های کنجکاوانه دوستان، اطرافیان و آشنایان در امان نیستند به طور مثال بعضی معتقدند که وجود زن مطلقه در اتاق عقد خویش یمن نمی باشد. مذموم بودن طلاق منجر به تنگی روابط اجتماعی زن مطلقه می شود و بدین ترتیب ارزشهای حاکم بر جامعه بیش از مشخصات فردی بر مشکلات زنان مطلقه می افزاید. از سوی دیگر روحیه جامعه ایرانی به گونه ای است که شخصیت زن را در چارچوب خانواده می بیند لذا با شکستن این کانون شخصیت و هویت خانوادگی زن دستخوش اختلال می شود(ادیب،۱۳۷۴).

 

 

 

زمینه های اختلاف که پیوند زناشویی را تهدید میکند بسیار متعدد هستند که عبارتند از:

 وقت صرف کردن با هم
با آنکه بسیاری از زوج ها شاکی هستند که به قدر کافی با هم وقت صرف نمی کنند، اغلب به این نتیجه می رسیم که مشکل اصلی، مدت با هم بودن نیست؛ بلکه مسئله این جاست که این فرصت با هم بودن چگونه می گذرد. اختلافات اصولی احتمالاً برای زندگی مشترک مضر هستند، اما از آنها بدتر  کم توجهی زن و شوهر به راضی کردن یکدیگر هنگام صرف غذا و هنگام حضور در مهمانی ها است     (بک آرون، ۱۹۲۱). ارتباط نقش مرکزی در ازدواج ایفا می کند (بورلسون و دنتون ، ۱۹۹۷) به گونه ای که از لحاظ ویژگی های زناشویی مشخّص شده است که ارتباط موثر و کارآمد میان شوهر و همسر مهم ترین جنبه ی خانواده های دارای عملکرد مطلوب می باشد (گریف ، ۲۰۰۰).  بک وجونز  (1972 به نقل از ساپینگتون، ۱۳۸۲) متوجه شدند که رایج ترین مشکل در ازدواج های نا آرام و پر دردسر همانا ارتباط ضعیف است. به عبارت دیگر موضوعات ارتباطی ممکن است نگرانی ها و دل مشغولی های اوّلیّه ی برخی زوج های مراجعه کننده برای درمان باشد.

 

 

تقسیم کار
کار بسیاری از زوج ها بر سر تقسیم وظایف و اینکه زن و شوهر هر کدام موظف به انجام چه مسئولیت هایی هستند به اختلاف می کشد. با بی اعتبار شدن تدریجی نقش های سنتی زن و مرد، تعیین مسئولیت های زن و شوهر در قبال هم دشوار شده است. از دیرباز و براساس یک رسم متداول، نقش مرد در خانواده تحصیل درآمد و نقش زن انجام کارهای خانه و نگهداری از بچه ها بوده است. اما وقتی زن و مرد هر دو بیرون از منزل کار می کنند، زن اغلب مسئولیت دوگانه ای پیدا می کند. هم باید در بیرون از منزل برای تحصیل درآمد کار کند و هم در منزل به کارهای خود رسیدگی نماید.

 

 

نگهداری از بچه ها
بخش عمده ای از طرز تلقی مربوط به تربیت کودک و نگهداری از او به تجربه سال های کودکی زن و شوهر باز می گردد. بعضی پدر و مادر خود را الگو قرار می دهند و جمعی در جهت مخالف رفتار آنها حرکت می کنند. اما به هر صورت، زن و شوهر در مقام پدر و مادر طرز پرورش خود را معیار قرار می دهند. علاقه-مندترین والدین نیز گاه با پافشاری بیش از حد برای اصلاح رفتار فرزندان شان نتیجۀ معکوس می گیرند. از جمله عوامل دیگری که می تواند اسباب تشویش پدر و مادر شود، تردیدهای پنهانی است. مثلاً ممکن است مادری از درست بودن رفتار خود مطمئن نباشد. این تردید می تواند به موقعیتی منجر شود که او خود را یک مادر شکست خورده بداند. در این مورد، وقتی از کودک رفتار ناشایستی سر می زند، مادر بیش ازحد تناسب واکنش خشمگینانه نشان می هد.

 

 

مسایل مالی
مسایل مربوط به دخل و خرج هم اغلب موجبات اختلاف زن و شوهر را فراهم می سازد. با توجه به نقش دخل و خرج می توان انتظار داشت که فعالیت مشترک زن و شوهر در تحصیل اسباب معاش و پرداخت هزینه ها بر وحدت و یکپارچگی میان زن و شوهر بیفزاید. اما این جا هم آنچه قرار است اسباب همکاری بیشتر باشد، اغلب در جهت جدایی آنها از هم عمل می کند.    در زمینۀ دخل و خرج اغلب با انواع مشغله های ذهنی درخصوص انصاف، کنترل و رقابت وسایر معانی نمادین، که به فالیت های مشترک لطمه می زند، برخورد می کنیم. بسیاری از زوج ها بر سر چگونگی پرداخت مخارج با هم اختلاف نظر دارند. بسیاری از آنها پس از رسیدگی چندین و چند ساعته فهرست مخارج یکدیگر را به بی-توجهی در خرج کردن درآمدها متهم می سازند و آتش خشم یکدیگر را برمی فروزند. مشکل زمانی بروز می کند که زن یا شوهر و معمولاً کسی که بیشترین بخش درآمد خانواده را تأمین می کند، در صدد کنترل مخارج، طبقه بندی اولویت ها و سهمیه بندی برمی-آید و طرف مقابل به عنوان یک اقدام تلافی جویانه در برابر اعمال کنترل، پول بیشتری خرج می کند.گرفتاری دیگر زمانی بروز می کند که زن و شوهر، هر دو، از درایت لازم در اداره امور مالی زندگی بی بهره اند. اداره امور مالی خانواده شبیه اداره کردن یک مؤسسه کوچک تجاری است و لازم است که زن و شوهر در زمینۀ مخارج با توجه به درآمد قابل مصرف خانواده همکاری کنند. باید اولویت ها را در نظر بگیرند، مخارج ضروری را مشخص سازند و بعد از تخصیص درآمد به آنها درباره خرج باقیمانده درآمد برای تفریح، گردش، سرگرمی ـ و همچنین پس-اندازه تصمیم بگیرند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

سازه طلاق    11
۲-۱-۱- انواع طلاق    13
۲-۱-۲- تعارض ناشی از طلاق عاطفی    18

۲-۱-۳- نظریه های طلاق عاطفی    20
۲-۱-۳-۱- نظریه طلاق عاطفی کسلر    20
۲-۱-۳-۲- نظریه سیستمی کیفیت زناشویی مارکز    20
۲-۱-۳-۳- نظریه مثلث عشق استرنبرگ    21
۲-۱-۳-۴- نظریه نظم خورد چلبی    22

۲-۱-۴- عوامل موثر بر اختلاف زناشویی و طلاق     24
۲-۱-۴-۱- وقت صرف کردن با هم    24
۲-۱-۴-۲- تقسیم کار    25
۲-۱-۴-۳- نگهداری از بچه ها    26
۲-۱-۴-۴- مسایل مالی    28
۲-۱-۴-۵- مسئله اقوام همسر    29

۲-۱-۵- تاثیرات طلاق    30
۲-۱-۵-۱- تاثیر طلاق و اختلافات زناشویی بر زنان    30
۲-۱-۵-۱-۱- عوارض فردی    34
۲-۱-۵-۱-۲- عوارض خانوادگی     35
۲-۱-۵-۱-۳- عوارض اجتماعی    36
۲-۱-۵-۲- تاثیر طلاق و اختلافات زناشویی بر کودکان    36

۲-۳- پیشینه پژوهش    65
۲-۳-۱- پیشینه پژوهش درخصوص تأثیرطلاق و اختلافات زناشویی برسازگاری زنان    65
۲-۳-۲- پیشینه پژوهش درخصوص تأثیرطلاق و اختلافات زناشویی برسازگاری کودکان    69 

 

منابع و مآخذ
منابع فارسی    
منابع انگلیسی


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

محمد

من نویسنده این سایت هستم و خوشحالم که در کنار مدیریت سایت میتوانم هر روز تجربیات خودم رو افزایش دهم تا به ارائه خدمات بهتری بپردازم.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.


Warning: _() expects exactly 1 parameter, 2 given in /home/mpir1/public_html/wp-content/themes/Sigma/comments.php on line 19

لینک کوتاه: